19 kwiecień 2024

Ile może trwać katar u dziecka?

ile może trwać katar u dziecka

Katar u dziecka to jedna z powszechnych dolegliwości, która ma negatywny wpływ na samopoczucie malucha i komfort oddychania. Jak długo trwa katar u dziecka? Czy jesteśmy w stanie go wyleczyć lub przynajmniej zminimalizować dokuczliwy charakter tej dolegliwości?

Jak powstaje katar?

Katar to inaczej zapalenie błon śluzowych nosa. Jego skutkiem jest nadprodukcja wydzieliny. Ma ona różnorodną postać, której wygląd zmienia się w czasie. Wśród przyczyn kataru najczęściej wymienia się zakażenia bakteryjne, wirusowe lub reakcję alergiczną. Ponadto na pojawienie się kataru u dziecka ma wpływ obecność zanieczyszczonego, suchego powietrza. Zazwyczaj mamy z nim do czynienia w okresie grzewczym - powstający wówczas katar określa się mianem niezakaźnego nieżytu nosa. 

Przyczyny powstawania kataru u dzieci

Gdy przyczyną pojawienia się kataru jest reakcja alergiczna, to objawem jest wodnista i przezroczysta wydzielina, utrzymująca się przez dłuższy czas. Alergia może się pojawiać z powodu obecności kurzu, pyłków roślin, sierści zwierząt i innych czynników. Jeśli natomiast przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, to wydzielina po kilku (3-5) dniach zmieni barwę na żółtawą lub zielonkawą. Jednocześnie zrobi się gęstsza, co może znacząco utrudnić jej usuwanie. Jeśli nie będziemy regularnie pozbywać się jej z nosa dziecka, to mogą pojawić się inne objawy, takie jak gorączka, problemy ze snem czy brak apetytu. Symptomy te, mogą świadczyć o pojawieniu się nadkażenia bakteryjnego.

Ile trwa katar u dziecka?

Jeśli przyczyną jest infekcja, to katar u dziecka może trwać do 10 dni, przy czym już po szóstym dniu objawy zazwyczaj powoli ustępują. Najmłodsze dzieci natomiast mogą doświadczać kataru tego typu nawet do dwóch tygodni. Katar alergiczny natomiast może trwać znacznie dłużej, co jest zależne od ekspozycji dziecka na czynnik alergizujący. 

Jeżeli katar u dziecka utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę problemu i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Katar u dziecka - jak złagodzić objawy?

Choć czasami uważa się, że kataru nie da się wyleczyć i dziecko musi go przejść, to nie znaczy, że nie można w żaden sposób złagodzić jego objawów. Starszym dzieciom możemy pomóc w wydmuchiwaniu nosa. Jeśli dziecko jest młodsze, to należy użyć aspiratora, którym odsysamy wydzielinę. Ponadto możemy wykorzystać krople do nosa i na zatoki dla dzieci ISONASIN SEPTO. To bezpieczny produkt do aplikowania w formie ampułek, który można stosować u niemowląt już od 1. dnia ich życia. Płukanie za pomocą ISONASIN SEPTO powinno wykonywać się 2-3 razy dziennie. 

Zadaniem kropli do nosa i na zatoki ISONASIN SEPTO jest przyniesienie ulgi podczas kataru, zarówno wodnistego, jak i gęstego. Ponadto ISONASIN SEPTO łagodzi uciążliwe objawy przeziębienia i alergii, udrażnia nos i drogi oddechowe, a także zapewnia dziecku komfort oddychania i spokojniejszy sen. W składzie preparatu znajduje się sól fizjologiczna, czyli 0,9% roztwór chlorku sodu, jony miedzi, wyciąg z tymianku oraz polisorbat 80. W jaki sposób działa preparat? Sól fizjologiczna nawilża błonę śluzową nosa oraz rozrzedza wydzielinę, co zapobiega zaleganiu śluzu i ułatwia jego usunięcie.

Bibliografia:

  1. Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018. 
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Królowej Jadwigi 148A/1A, 30-212 Kraków; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Królowej Jadwigi 148A/1A, 30-212 Kraków

Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Królowej Jadwigi 148A/1A

30-212 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

Polityka prywatności
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.