Sposoby na zalegającą wydzielinę w zatokach
Zatkane zatoki to jeden z objawów świadczących o toczącym się w ich obrębie stanie zapalnym. Utrudniają pacjentom normalne funkcjonowanie, dlatego też niezbędne jest rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny. Skutecznymi rozwiązaniami w tym zakresie są leki na zatoki, maści rozgrzewające oraz płukanie zatok.
Zalegająca wydzielina w zatokach jako objaw stanu zapalnego
Zalegająca w zatokach wydzielina oraz dolegliwości bólowe to charakterystyczne objawy rozwijającego się stanu zapalnego. W zatokach gromadzi się wówczas śluz, który nie ma możliwości przedostania się przez zatkane kanały zatokowe na zewnątrz. Zalegającej wydzielinie w zatokach bardzo często towarzyszą również:
- katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- utrudnione oddychanie,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- ból głowy,
- kaszel,
- osłabienie zmysłu węchu,
- zmiana barwy głosu.
Zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych - przyczyny
Zalegająca wydzielina w zatokach jest objawem towarzyszącym infekcjom wirusowym w postaci ostrej lub przewlekłej. Wytwarzana w większej ilości wydzielina, przy zmniejszonej drożności zatok i zaburzonym transporcie śluzowo-rzęskowym, zaczyna zalegać w zatokach, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Stąd u pacjentów dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wydzielina może być przezroczysta i wodnista, ale często przybiera postać żółto-zielonej, ropnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.
Dlaczego konieczne jest pozbycie się zalegającej wydzieliny w zatokach?
Oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny jest koniecznym zabiegiem, kiedy w ich obrębie rozwija się stan zapalny. Jej eliminacja niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwia usuwanie z dróg oddechowych śluzu i tym samym przywraca pacjentowi swobodny oddech. Ponadto dzięki temu możliwe jest łagodzenie objawów stanu zapalnego, głównie bólu głowy i zatok. Pozbycie się zalegającej w zatokach wydzieliny pozwala także na oczyszczenie śluzówki z bakterii, wirusów i alergenów.
Możliwe powikłania stanu zapalnego zatok
Skuteczne usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny jest kluczowe nie tylko dla lepszego komfortu funkcjonowania, ale również w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia różnych stanów chorobowych. Spływająca z zatok wydzielina może przedostać się do jamy gardła i powodować kaszel. Zatkane zatoki są także przyczyną innych, groźnych powikłań, w tym zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zakrzepów zatoki jamistej, zapalenia opon mózgowych miękkich czy ropni wewnątrz- lub zewnątrzoponowych.
Skuteczne sposoby na zalegającą wydzielinę w zatokach
Postępowanie przy zalegającej wydzielinie w zatokach opiera się na starannej pielęgnacji oraz leczeniu objawowym. Przy zatkanych zatokach warto sięgnąć po metody, które skutkują rozrzedzeniem wydzieliny. Należy pamiętać również o nawodnieniu organizmu. Przyjmowanie płynów umożliwia nie tylko rozrzedzenie wydzieliny, ale dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Przy infekcjach zatok zaleca się picie do 3 litrów płynów dziennie.
Efektywnym sposobem na rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny z zatok jest ich płukanie. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych zestawów do irygacji zatok, dostępnych w aptekach. Zestaw do irygacji nosa i zatok ZATOXIN RINSE to wyrób medyczny oczyszczający nos oraz zatoki z zalegającej wydzieliny, alergenów i innych patogenów. Dodatkowo nawilża suchą i podrażnioną błonę śluzową nosa oraz zatok. Działa wspomagająco w zapaleniu zatok przynosowych, ale również w nieżycie nosa o różnym pochodzeniu. Zestaw do irygacji nosa i zatok ZATOXIN RINSE może być także stosowany przed i po zabiegach chirurgicznych nosa oraz zatok, a także profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.
Bibliografia:
- E. Brożek-Mądry, A. Krzeski, Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa (Epos 2020), s. 84, https://epos2020.com/Documents/Ex-Summary-EPOS2020-Polish.pdf, [dostęp: 15.01.2024].
- P. Rapiejko, Pacjent z ostrym zapaleniem zatok w aptece, [w:] “Alergoprofil” 2018, s. 3-9.
- M. B. Skarzyńska, Ł. Czajka, Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, [w:] “Farmacja Polska” 2020, t. 76, nr 12, s. 692-709.
- A. Wachnicka-Bąk, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki, A. Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych - jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, [w:] „Pediatria i Medycyna rodzinna” 2014, nr 10(1), s. 28.